0

2010 Fall Sports Schedule

A day-by-day account of what's going on

WEDNESDAY, AUG. 25

Women's Soccer

:

Western Oregon at Corban, 2 p.m.

THURSDAY, SEPT. 2

Volleyball:

Dallas at Mid-Willamette Conference Jamboree, Crescent Valley, 2 p.m. Willamette at Western Oregon, 7 p.m. Central at Yamhill-Carlton, 7 p.m. Falls City at Casco League Jamboree, TBA.

Boys Soccer:

Central at Elmira, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at North Eugene Jamboree, 10 a.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Sonoma State, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 3

Football:

Parkrose at Dallas, 7 p.m. Sisters at Central, 7 p.m. Falls City at Triangle Lake, 7 p.m.

Volleyball:

GNAC Conference Challenge at Western Oregon, 10 a.m. Perrydale Jamboree, noon.

SATURDAY, SEPT. 4

Football:

Western Oregon at Simon Fraser, 4 p.m.

Volleyball:

GNAC Conference Challenge at Western Oregon, 10 a.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Cal State Stanislaus, 7 p.m.

TUESDAY, SEPT. 7

Volleyball:

Perrydale at Oregon School for the Deaf, TBA.

Boys Soccer:

Junction City at Central, 4 p.m.

Girls Soccer:

Wilson at Dallas, 4 p.m. Central at Junction City, 4 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 8

Volleyball:

Livingston Adventist at Falls City, 5:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 9

Volleyball:

Country Christian at Falls City, 5:30 p.m. Alaska Anchorage at Western Oregon, 7 p.m. Sweet Home at Central, 7 p.m.

Perrydale TBA

.

Boys Soccer:

Dallas at Sandy, 4 p.m.

Women's Soccer:

Northwest Christian at Western Oregon, 5 p.m.

Cross Country:

Central at Cascade Invitational, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 10

Football:

Dallas at Lebanon, 7 p.m. Estacada at Central, 7 p.m. Falls City at Mapleton, 7 p.m.

Volleyball:

Perrydale, TBA

. Falls City at La Pine Tournament, TBA.

SATURDAY, SEPT. 11

Football:

Western Oregon at Sacramento State, 6:05 p.m.

Volleyball:

Dallas at Grant Tournament, TBA. Falls City at La Pine Tournament, TBA. Alaska Fairbanks at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Hillsboro Jamboree, 10 a.m. Cottage Grove at Central, noon.

Cross Country:

Dallas, Central at Trask Mountain Assault, McMinnville, 11 a.m.

SUNDAY, SEPT. 12

Women's Soccer:

Western Oregon at Portland State, 4 p.m.

TUESDAY, SEPT. 14

Volleyball:

Perrydale at Falls City, 5:30 p.m. West Albany at Dallas, 6 p.m. Central at Junction City, 7 p.m.

Boys Soccer:

North Marion at Central, 4 p.m.

Girls Soccer:

North salem at Dallas, 4 p.m. Central at North Marion, 5:30 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 15

Boys Soccer:

Sprague at Dallas, 4 p.m.

Cross Country:

Dallas at Silver Falls Invitational, 4 p.m.

THURSDAY, SEPT. 16

Volleyball:

Dallas at Crescent Valley, 6 p.m. Western Oregon at Simon Fraser, 7 p.m. Sisters at Central, 7 p.m. Falls City, Oregon School for the Deaf at Vartias, 4 p.m. Perrydale, St. Paul at Jewell, TBA.

Girls Soccer:

Dallas at Sprague, 4 p.m. Scappoose at Central, 4 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Western Washington, 1 p.m.

FRIDAY, SEPT. 17

Football:

West Albany at Dallas, 7 p.m. Central at Sweet Home, 7 p.m. Butte Falls at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 18

Football:

Simon Fraser at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Central at North Marion, TBA. Perrydale at East Linn Christian Tournament, TBA. Western Oregon at Western Washington, 7 p.m.

Boys Soccer:

Central at Tillamook, noon.

Girls Soccer:

Tillamook at Central, noon.

Women's Soccer:

Western Oregon at Simon Fraser, noon.

Cross Country:

Dallas at Seaside Invitational, Camp Rilea, TBA. Central at Molalla, 11:30 a.m.

TUESDAY, SEPT. 21

Volleyball:

Falls City at C.S. Lewis, 5:30 p.m. Woodburn at Dallas, 6 p.m. Banks at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Wilsonville at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Wilsonville, 4 p.m. Catlin Gabel at Central, 4 p.m.

THURSDAY, SEPT. 23

Volleyball:

Falls City at St. Paul, 5:30 p.m. Country Christian at Perrydale, TBA. Dallas at Corvallis, 6 p.m. Seattle Pacific at Western Oregon, 7 p.m. Central at Philomath, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Barlow, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Rex Putnam, 4 p.m. Philomath at Central, 4 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Central Washington, 4 p.m.

Cross Country:

Central at North Marion, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 24

Football:

Corvallis at Dallas, 7 p.m. Central at Scappoose, 7 p.m. Falls City at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 25

Football:

Humboldt State at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Central at Sisters Invitational, 8 a.m. Montana State-Billings at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Seattle Pacific at Western Oregon, 1 p.m.

Cross Country:

Dallas at Nike Pre-Nationals, TBA.

MONDAY, SEPT. 27

Volleyball:

Willamette Valley Christian at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at Veritas, TBA.

TUESDAY, SEPT. 28

Volleyball:

Jewell at Falls City, 5:30 p.m. South Albany at Dallas, 6 p.m. Central at Cascade, 7 p.m.

Boys Soccer:

Central at Cascade, 4 p.m.

Girls Soccer:

Cascade at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 29

Boys Soccer:

Dallas at Parkrose, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 30

Volleyball:

Falls City at Livingston Adventist, 5:30 p.m. Dallas at Silverton, 6 p.m. Western Oregon at Central Washington, 7 p.m. Taft at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Taft at Central, TBA.

Girls Soccer:

Central at Taft, 6:30 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Montana State-Billings, 2 p.m.

Cross Country:

Central at Harrier's Challenge, Cottage Grove, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 1

Football:

Dallas at Silverton, 7 p.m. Central at Philomath, 7 p.m.

Volleyball:

CS Lewis at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 2

Football:

Western Oregon at Southern Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Dallas at Santiam Christian Tournament, TBA. Central at Philomath Tournament, 9 a.m. Western Oregon at Northwest Nazarene, 7 p.m.

Women's Soccer:

Northwest Nazarene at Western Oregon, 1 p.m.

Cross Country:

Dallas at Brooks Harrier Classic, Bryant Park, Albany, 9:30 a.m.

MONDAY, OCT. 4

Volleyball:

Falls City at Vertias, 5:30 p.m. Oregon School for the Deaf at Perrydale, TBA. Dallas at Lebanon, 6 p.m.

TUESDAY, OCT. 5

Volleyball:

Central at Stayton, 7 p.m.

Boys Soccer:

Central at Stayton, 3:30 p.m. Dallas at Lebanon, 4 p.m.

Girls Soccer:

Lebanon at Dallas, 4 p.m. Stayton at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 6

Volleyball:

St. Paul at Perrydale, TBA. Dallas at West Albany, 6 p.m.

Cross Country:

Lebanon, Silverton, Woodburn at Dallas, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 7

Football:

Dallas at Crescent Valley, 7 p.m. Central at Cascade, 7 p.m. Alsea at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 9

Football:

Western Oregon at Dixie State, 1 p.m.

Volleyball:

Dallas at Glencoe Tournament, TBA. Saint Martin's at Western Oregon, 7 p.m.

Cross Country:

Central at Paul Mariman Invitational, Philomath, 1 p.m.

SUNDAY, OCT. 10

Women's Soccer:

Saint Martin's at Western Oregon, 1 p.m.

MONDAY, OCT. 11

Volleyball:

Falls City at Perrydale, 5:30 p.m. Perrydale vs. Falls City, Willamette Valley Christian at Blanchet, TBA. [THESE CONFLICT!]

TUESDAY, OCT. 12

Volleyball:

Crescent Valley at Dallas, 6 p.m. Newport at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Silverton at Dallas, 4 p.m. Newport at Central, 5:30 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Silverton, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 13

Cross Country:

Dallas at South Albany, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 14

Women's Soccer:

Simon Fraser at Western Oregon, 3 p.m.

Volleyball:

Falls City at Country Christian, 5:30 p.m. Jewell at Perrydale, TBA. Dallas at Woodburn, 6 p.m. Western Washington at Western Oregon, 7 p.m. Philomath at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at South Albany, 4 p.m. Philomath at Central, 5 p.m.

Girls Soccer:

South Albany at Dallas, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 15

Football:

South Albany at Dallas, 7 p.m. Taft at Central, 7 p.m. Falls City at Jewell, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 16

Football:

Western Oregon vs. Central Washington at Seattle, 6 p.m.

Volleyball:

Simon Fraser at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Western at Western Oregon, 1 p.m.

MONDAY, OCT. 18

Volleyball:

C.S. Lewis at Falls City, 5:30 p.m. Willamette Valley Christian at Perrydale, TBA.

TUESDAY, OCT. 19

Volleyball:

St. Paul at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at Country Christian, TBA. Corvallis at Dallas, 6 p.m. Cascade at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Corvallis at Dallas, 4 p.m. Cascade at Central, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Corvallis, 4 p.m. Central at Cascade, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 20

Cross Country:

Central at Elmira, 3:30 p.m. Dallas at Woodburn, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 21

Women's Soccer:

Western Oregon at Northwest Nazarene, 2 p.m.

Volleyball:

Veritas at Perrydale, TBA. Dallas at South Albany, 6 p.m. Western Oregon at Montana State-Billings, 7 p.m. Central at Taft, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Crescent Valley, 4 p.m.

Girls Soccer:

Crescent Valley at Dallas, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 22

Football:

Dallas at Woodburn, 7 p.m. Central at Stayton, 7 p.m. Oregon School for the Deaf at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 23

Football:

Azusa Pacific at Western Oregon, 2 p.m.

Volleyball:

Perrydale at Dufur Tournament, TBA. Western Oregon at Seattle Pacific, 1 p.m.

Women's Soccer:

Montana State-Billings at Western Oregon, noon.

MONDAY, OCT. 25

Volleyball:

Falls City at Jewell, 5:30 p.m.

TUESDAY, OCT. 26

Volleyball:

Oregon School for the Deaf at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at C.S. Lewis, TBA. Silverton at Dallas, 6 p.m. Stayton at Central, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at West Albany, 4 p.m. Central at Taft, 6:30 p.m.

Girls Soccer:

West Albany at Dallas, 4 p.m. Taft at Central, 6:30 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 27

Volleyball:

Casco League Tiebreaker Playoff, TBA.

THURSDAY, OCT. 28

Volleyball:

Lebanon at Dallas, 6 p.m. Northwest Nazarene at Western Oregon, 7 p.m. Central at Newport, 7 p.m. Casco League Playoffs: 6 at 5, TBA.

Boys Soccer:

Woodburn at Dallas, 3:30 p.m. Central at Stayton, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Woodburn, 4 p.m. Stayton at Central, 4 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Seattle Pacific, 7 p.m.

FRIDAY, OCT. 29

Football:

Falls City at Country Christian, 3 p.m. Dallas Class 5A Play-In Game, TBA. Newport at Central, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 30

Football:

Dixie State at Western Oregon, 2 p.m.

Volleyball:

Central Washington at Western Oregon, 7 p.m. Central volleyball playoffs, TBA. Casco League Playoff Tournament, St. Paul, TBA.

Women's Soccer:

Central Washington at Western Oregon, 1 p.m.

Cross Country:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Western Oregon University, Monmouth, TBA. Central at Districts, TBA.

TUESDAY, NOV. 2

Boys Soccer:

Central at Newport, 4 p.m.

WEDNESDAY, NOV. 3

Volleyball:

Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

FRIDAY, NOV. 5

Football:

Class 5A State Playoffs, First Round: TBA. St. Paul at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 6

Football:

Western Oregon at Dixie State, 1 p.m.

Volleyball:

Western Oregon at Saint Martin's, 7 p.m.

Cross Country:

OSAA State Championships, Eugene, TBA.

SUNDAY, NOV. 7

Volleyball:

Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Women's Soccer:

Western Oregon at Saint Martin's, 3 p.m.

THURSDAY, NOV. 11

Volleyball:

Western Oregon at Alaska Fairbanks, 7 p.m.

FRIDAY, NOV. 12

Volleyball:

Class 1A State Championship Tournament, Forest Grove, TBA.

SATURDAY, NOV. 13

Football:

Western Oregon at Central Washington, noon.

Volleyball:

Western Oregon at Alaska Anchorage, 7 p.m. Class 1A State Championship Tournament, Forest Grove, TBA.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Itemizer-Observer and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)