0

Locals Earn Degrees From Osu

CORVALLIS -- Polk County was well represented as a record 4,619 students received degrees during Oregon State University's 142nd annual commencement on Saturday, June 11, at Reser stadium.

CORVALLIS -- Polk County was well represented as a record 4,619 students received degrees during Oregon State University's 142nd annual commencement on Saturday, June 11, at Reser stadium.

OSU graduates from Polk County, not including West Salem, as provided by OSU, include:

From Dallas:

Matthew J. Beachy, Bachelor of Science, business administration; Jordan L. Bemrose, Master of Arts Teaching, teaching: music education; Kayla G. Bonnet, Bachelor of Science (Magna Cum Laude), human development and family sciences; Jennifer M. Britt, Bachelor of Science, biology; Shannon L. Brown, Bachelor of Science, management; Robert J. Culbertson, Bachelor of Science, mechanical engineering; Anthony R. Davies, Master of Engineering, civil engineering; Elyse M. Dickie, Bachelor of Arts (Summa Cum Laude), speech communication; Abbe R. Groh, Bachelor of Arts (Cum Laude) music; Shawn M. Howard, Bachelor of Science, general science; Benjamin R. Huff, Bachelor of Science, civil engineering, Bachelor of Science, forest engineering -- civil engineering; Erik S. Lerwick, Bachelor of Science, management; Jessica L. Link, Bachelor of Science, animal sciences; Gina M. Mc Crea, Master of Science, counseling; Madilynne J. McGuire, Honors Bachelor of Science (Magna Cum Laude), environmental Economics, policy and management; Amanda M. Norman, Bachelor of Science, business administration; Jason L. Ragan, Bachelor of Science, industrial engineering; Jose M. Romero, Bachelor of Science, business administration; Nathan B. White, Bachelor of Science (Summa Cum Laude), computer science; and Jeffrey E. Wyant, Bachelor of Science (Cum Laude), chemistry.

From Grand Ronde:

Heather L. Bennett, Bachelor of Science, psychology; and Bryan D. Fendall, Bachelor of Science (Magna Cum Laude), natural resources.

From Independence:

Deryck R. Anderson, Bachelor of Science, psychology; Leighann M. Auer, Bachelor of Science (Cum Laude), interior design; Brent R. Bodwell, Bachelor of Science, civil engineering; Jennifer L. Bruntmyer, Bachelor of Science (Magna Cum Laude), accountancy; Natasha R. Cerruti, Master of Science, botany and plant pathology; Michael D. Chapman, Bachelor of Science (Cum Laude), forest operations management; Jeni M. Gallagher, Doctor of Veterinary Medicine, veterinary medicine -- DVM; Hillary P. Gorman, Master of Science, counseling; Emi V. Ikeda, Bachelor of Science, fisheries and wildlife, Bachelor of Science, zoology; Casey A. Michaels, Bachelor of Science, construction engineering management; and Jana N. Moore, Bachelor of Science, nuclear engineering.

From Monmouth:

Amy A. Anderson, Bachelor of Science, fisheries and wildlife; Tiffany J. Bouchard, Master of Science, counseling; Angela J. Brandt, Doctor of Philosophy, zoology; Michael L. Brewster, Bachelor of Fine Arts, applied visual arts; Brennan S. Burbank, Bachelor of Science, civil engineering; Mitchell T. Byrnes, Bachelor of Science, fisheries and wildlife; Jared-Paul D. Considine, Master of Agriculture; Amber D. Creighton, Bachelor of Science, human development and family sciences; Joshua A. Du Chene, Master of Education, college student services administration; Cameron T. Glogau, Bachelor of Science (Summa Cum Laude), education; Aaron J. Hartz, Master of Science, oceanography; Hebah A. Hasan, Bachelor of Science, electrical and computer engineering; Ada Hoffman, Bachelor of Science, accountancy; James D. Lofton, Bachelor of Science, civil engineering; Shannin M. MacCarthy, Bachelor of Science (Cum Laude), general science; Ryan J. McKee, Bachelor of Science, sociology; Zachary D. McKee, Bachelor of Science, general agriculture, Carol J. McKiel, Doctor of Philosophy, education; Elizabeth K. Miller, Master of Science, counseling; Amanda S. Olsen, Master of Science, exercise and sport science; Hattie G. Olson, Bachelor of Science (Summa Cum Laude), apparel design; Keith M. Petersen, Bachelor of Science (Cum Laude), finance; Julie A. Schaffroth, Bachelor of Science (Cum Laude), natural resources; Christopher S. Shultz, Bachelor of Science (Cum Laude), electrical and computer engineering; Maarja A. Simila, Bachelor of Arts (Magna Cum Laude), international studies, Bachelor of Arts (Magna Cum Laude), liberal studies; Aurora A. Smith, Master of Arts Teaching, teaching: elementary education; Jill M. Stauffer, Bachelor of Science (Summa Cum Laude), accountancy; Melissa K. Wright, Bachelor of Arts (Cum Laude), music.

From Rickreall:

Katie M. Stebbins, Bachelor of Science, health promotion and health behavior.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Itemizer-Observer and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)