0

2011 Fall Sports Schedules

Central, Dallas, Falls City, Perrydale and Western Oregon ... go get 'em guys and girls!

THURSDAY, SEPT. 1

Football:

Western Oregon at Grand Valley State (Mich.), 4 p.m. Perrydale vs. Lowell at Dufur, 4 p.m.

Volleyball:

Yamhill-Carlton at Central, 7 p.m. Western Oregon at Cal State San Bernadino Invitational, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Humboldt State, 1 p.m.

Boys Soccer:

Wilsonville, Rex Putnam, St. Helens at Dallas Jamboree, 10 a.m.

Girls Soccer:

Wilsonville, Aloha, St. Helens at Dallas Jamboree, 10 a.m.

FRIDAY, SEPT. 2

Football:

Dallas at Parkrose, 7 p.m. Central at Sisters, 7 p.m. Triangle Lake at Falls City, 7 p.m.

Volleyball:

Western Oregon at Cal State San Bernadino Invitational, 5 p.m.

Cross Country: Western Oregon at Clackamas Community College Invitational, TBA.

SATURDAY, SEPT. 3

Volleyball:

Perrydale at Dufur Classic Jamboree, 9 a.m. Western Oregon at Cal State San Bernadino Invitational, noon.

Women's Soccer:

Western Oregon at San Francisco State, 1 p.m.

MONDAY, SEPT. 5

Women's Soccer:

Western Oregon at Notre Dame de Namur, 3 p.m.

TUESDAY, SEPT. 6

Volleyball:

Perrydale at Oregon School for the Deaf, 5:30 p.m.

Boys Soccer:

Central at Junction City, 4:30 p.m.

Girls Soccer:

Junction City at Central, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 8

Volleyball:

Country Christian at Falls City, 5 p.m. Central at Sweet Home, 7 p.m. Western Oregon at Alaska Anchorage, 7 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Jefferson, 4 p.m. Central at Elmira, 7 p.m.

Girls Soccer:

Jefferson at Dallas, 4 p.m.

Cross Country:

Central at Cascade Invitational, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 9

Football:

Lebanon at Dallas, 7 p.m. Central at Estacada, 7 p.m. Mapleton at Falls City, 7 p.m. Perrydale at Triangle Lake, 7 p.m.

Volleyball:

Perrydale at Triangle Lake, 5:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 10

Football:

Western Oregon at Simon Fraser, 2 p.m.

Volleyball:

Dallas at Madison Tournament, TBA. Western Oregon at Alaska Fairbanks, 7 p.m.

Boys Soccer:

Central at Cottage Grove, 2 p.m.

Girls Soccer:

Cottage Grove at Central, 2 p.m.

Cross Country:

Dallas, Central at Trask Mountain Assault, noon.

MONDAY, SEPT. 12

Volleyball:

North Marion at Central, 7 p.m.

Women's Soccer:

Concordia at Western Oregon, 1 p.m.

TUESDAY, SEPT. 13

Volleyball:

Falls City at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at West Albany, 6 p.m. Junction City at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Central at North Marion, 4 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 14

Volleyball:

Falls City, Oregon School for the Deaf at Veritas, 5 p.m.

Cross Country:

Dallas at Silver Falls Invitational, 4 p.m.

THURSDAY, SEPT. 15

Volleyball:

Central at Sisters, 4 p.m. Jewell, St. Paul at Perrydale, 4 p.m. Crescent Valley at Dallas, 6 p.m. Simon Fraser at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Northwest Nazarene at Western Oregon, 3 p.m.

Girls Soccer:

Sandy at Dallas, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 16

Football:

Falls City at Butte Falls, 4 p.m. Dallas at West Albany, 7 p.m. Sweet Home at Central, 7 p.m. Dufur at Perrydale, 7 p.m.

Volleyball:

Dufur at Perrydale, 5:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 17

Football:

Central Washington at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Central at North Marion Tournament, 9 a.m. Perrydale at East Linn Christian Tournament, TBA. Western Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Montana State Billings at Western Oregon, 11 a.m.

Boys Soccer:

Central at Tillamook, noon.

Girls Soccer:

Tillamook at Central, noon.

Cross Country:

Dallas at South Salem Invitational (Bush Park), 10 a.m. Central at Molalla Invitational, 11 a.m. Western Oregon at Sundodger Classic (Seattle), TBA.

TUESDAY, SEPT. 20

Volleyball:

C.S. Lewis at Falls City, 5 p.m. Perrydale at Country Christian, 5:30 p.m. Dallas at Woodburn, 6 p.m. Philomath at Central, 6 p.m.

Boys Soccer:

St. Helens at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at St. Helens, 7 p.m.

THURSDAY, SEPT. 22

Volleyball:

St. Paul at Falls City, 5 p.m. Corvallis at Dallas, 6 p.m. Cascade at Central, 6 p.m. Western Oregon at Seattle Pacific, 7:30 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Central Washington, 4 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Franklin, TBA. Philomath at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Franklin at Dallas, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

Cross Country:

Central at North Marion Invitational, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 23

Football:

Dallas at Cleveland, 7 p.m. Scappoose at Central, 7 p.m. Country Christian at Perrydale, 7 p.m. Falls City at St. Paul, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 24

Football:

Western Oregon at Dixie State (Utah), 5 p.m.

Volleyball:

Dallas at Century Tournament, TBA. Central at Sisters Invitational, 8 a.m. Western Oregon at Montana State Billings, 6 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Seattle Pacific, 7:30 p.m.

Cross Country:

Central at Independence Hop & Heritage Festival 5K Run, 9 a.m. Dallas at Seaside Three-Course Challenge, TBA. Western Oregon at Erik Anderson/Runners Soul Invitational (Spokanem Wash.), TBA.

Running:

Independence Hop & Heritage Festival 5K Run/Walk, 9 a.m.

MONDAY, SEPT. 26

Volleyball:

Falls City at Willamette Valley Christian, 5 p.m. Perrydale at Veritas, 5:30 p.m.

TUESDAY, SEPT. 27

Volleyball:

Falls City at Jewell, 5 p.m. Dallas at South Albany, 6 p.m. Central at Taft, 6 p.m.

Boys Soccer:

Sandy at Dallas, 4 p.m. Cascade at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Central at Cascade, 4 p.m.

THURSDAY, SEPT. 29

Volleyball:

Falls City at Country Christian, 5 p.m. Silverton at Dallas, 6 p.m. Perrydale at C.S. Lewis, 6 p.m. Stayton at Central, 6 p.m. Central Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Washington at Western Oregon, 3 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Parkrose, TBA. Central at Taft, 7 p.m.

Girls Soccer:

Wilsonville at Dallas, 4 p.m. Taft at Central, 6:30 p.m.

Cross Country:

Central at Harrier's Challenge, Cottage Grove, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 30

Football:

Dallas at Corvallis, 7 p.m. Philomath at Central, 7 p.m. Perrydale at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 1

Football:

Western Oregon at Abilene Christian (Texas), 4 p.m.

Volleyball:

Central at Philomath Tournament, TBA. Northwest Nazarene at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Simon Fraser at Western Oregon, 1 p.m.

Cross Country:

Dallas at Brooks Harrier Classic, Albany, 9:30 a.m.

MONDAY, OCT. 3

Volleyball:

Veritas at Falls City, 5 p.m. Oregon School for the Deaf at Perrydale, 5:30 p.m.

TUESDAY, OCT. 4

Volleyball:

Lebanon at Dallas, 6 p.m. Central at Newport, 6 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Rex Putnam, 4 p.m. Stayton at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Central at Stayton, 5 p.m. Parkrose at Dallas, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 5

Volleyball:

Perrydale at St. Paul, 5:30 p.m.

Cross Country:

Dallas at Crescent Valley, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 6

Football:

Oregon School for the Deaf at Perrydale, 7 p.m.

Volleyball:

West Albany at Dallas, 6 p.m. Central at Philomath, 6 p.m.

Boys Soccer:

Central at Newport, 4 p.m. Lebanon at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Lebanon, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 7

Football:

Silverton at Dallas (homecoming), 7 p.m. Cascade at Central (homecoming), 7 p.m. Portland Lutheran at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 8

Football:

Western Oregon at Central Washington, 1 p.m.

Volleyball:

Dallas at Glencoe Tournament, 8 a.m. Western Oregon at Saint Martin's, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Saint Martin's, 3 p.m.

Cross Country:

Central at Paul Mariman Invitational, Philomath, 1 p.m.

MONDAY, OCT. 10

Volleyball:

Perrydale, Willamette Valley Christian at Falls City, 3 p.m. Dallas at Crescent Valley, 6 p.m.

TUESDAY, OCT. 11

Volleyball:

Central at Cascade, 6 p.m.

Boys Soccer:

Central at Philomath, 3:30 p.m. Dallas at Silverton, 4 p.m.

Girls Soccer:

Silverton at Dallas, 4 p.m. Philomath at Central, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 12

Volleyball:

Woodburn at Dallas, 6 p.m.

Cross Country:

Dallas at West Albany, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 13

Football:

Crescent Valley at Dallas, 7 p.m. Central at Taft, 7 p.m. Falls City at Alsea, 7 p.m.

Volleyball:

Perrydale at Jewell, 5:30 p.m. Western Oregon at Western Washington, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Montana State Billings, 1 p.m.

FRIDAY, OCT. 14

Football:

Days Creek at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 15

Football:

Simon Fraser at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Western Oregon at Simon Fraser, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Northwest Nazarene, noon.

Cross Country:

Dallas at Concordia Puma Classic, Portland, noon.

MONDAY, OCT. 17

Volleyball:

Falls City at C.S. Lewis, 5 p.m. Perrydale vs. Willamette Valley Christian at Blanchet, 7:30 p.m.

TUESDAY, OCT. 18

Volleyball:

Falls City at St. Paul, 5 p.m. Country Christian at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at Corvallis, 6 p.m. Taft at Central, 6 p.m.

Boys Soccer:

South Albany at Dallas, 4 p.m. Central at Cascade, 4 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at South Albany, 4 p.m. Cascade at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 19

Cross Country:

Central at Elmira Invitational, 3:30 p.m. Dallas at Silverton, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 20

Volleyball:

Veritas at Perrydale, 5:30 p.m. South Albany at Dallas, 6 p.m. Central at Stayton, 6 p.m. Montana State Billings at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Central Washington at Western Oregon, 3 p.m.

Boys Soccer:

Dallas at Corallis, 4 p.m. Taft at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Corvallis at Dallas, 4 p.m. Central at Taft, 7 p.m.

FRIDAY, OCT. 21

Football:

Dallas at South Albany, 7 p.m. Stayton at Central, 7 p.m. Alsea at Perrydale, 7 p.m. Jewell at Falls City (homecoming), 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 22

Football:

Humboldt State at Western Oregon (homecoming), 2 p.m.

Volleyball:

Perrydale at Dufur Tournament, 9 a.m. Seattle Pacific at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer:

Seattle Pacific at Western Oregon, 11 a.m.

Cross Country:

Western Oregon at GNAC Championships, Yakima, Wash., TBA.

MONDAY, OCT. 24

Volleyball:

Jewell at Falls City, 5 p.m.

TUESDAY, OCT. 25

Volleyball:

Falls City at Oregon School for the Deaf, 5 p.m. C.S. Lewis at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at Silverton, 6 p.m. Newport at Central, 6 p.m.

Boys Soccer:

Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. Central at Stayton, 5 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at Crescent Valley, 4 p.m. Stayton at Central, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 26

Volleyball:

Casco League Tiebreaker Playoff (if needed), TBA.

THURSDAY, OCT. 27

Volleyball:

Dallas at Lebanon, 6 p.m. Western Oregon at Northwest Nazarene, 6 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Simon Fraser, 7 p.m.

Boys Soccer:

West Albany at Dallas, 4 p.m. Newport at Central, 6 p.m.

Girls Soccer:

Dallas at West Albany, 4 p.m.

FRIDAY, OCT. 28

Football:

Falls City at Oregon School for the Deaf, 3 p.m. Woodburn at Dallas, 7 p.m. Central at Newport, 7 p.m. Perrydale at St. Paul, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 29

Football:

Dixie State at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball:

Casco League District Playoffs at Country Christian, noon. Class 4A State Play-in Match, TBA. Western Oregon at Central Washington, 7 p.m.

Women's Soccer:

Western Oregon at Western Washington, 1 p.m.

Cross Country:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Bryant Park, Albany, TBA. Central at Oregon West Conference Championships, Stayton, 10:45 a.m.

TUESDAY, NOV. 1

Volleyball:

Class 5A State Play-in Match, TBA.

Boys Soccer:

Dallas at Woodburn, 4 p.m.

Girls Soccer:

Woodburn at Dallas, 4 p.m.

WEDNESDAY, NOV. 2

Volleyball:

Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 3

Boys Soccer:

Class 4A State Play-in Game, TBA.

FRIDAY, NOV. 4

Football:

Perrydale at Portland Lutheran, 2 p.m. Country Christian at Falls City, 7 p.m. Class 5A First Round Play-in, TBA. Class 4A First Round Play-in, TBA.

SATURDAY, NOV. 5

Football:

Western Oregon at Montana, 11:05 a.m.

Volleyball:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Second Round, TBA. Saint Martin's at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer:

Class 5A State Playoffs, Play-in Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Play-in Round, TBA.

Girls Soccer:

Class 5A State Playoffs, Play-in Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Play-in Round, TBA.

Cross Country:

Dallas at Class 5A State Championships, Lane Community College, Eugene, TBA. Central at Class 4A State Championships, Lane Community College, Eugene, TBA. Western Oregon at NCAA Division II West Regionals, Spokane, Wash., TBA.

SUNDAY, NOV. 6

Women's Soccer:

Saint Martin's at Western Oregon, 3 p.m.

TUESDAY, NOV. 8

Boys Soccer:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA.

Girls Soccer:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 10

Volleyball:

Alaska Fairbanks at Western Oregon, 7 p.m.

FRIDAY, NOV. 11

Football:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Volleyball:

Class 5A State Championship Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 4A State Championship Tournament, Lane Community College, Eugene, TBA. Class 1A State Championship Tournament, Pacific University, Forest Grove, TBA.

SATURDAY, NOV. 12

Football:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA. Western Oregon at Humboldt State (Calif.), 1 p.m.

Volleyball:

Class 5A State Championship Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 4A State Championship Tournament, Lane Community College, Eugene, TBA. Class 1A State Championship Tournament, Pacific University, Forest Grove, TBA. Alaska Anchorage at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer:

Class 5A State Quarterfinals, TBA. Class 4A State Quarterfinals, TBA.

Girls Soccer:

Class 5A State Quarterfinals, TBA. Class 4A State Quarterfinals, TBA.

TUESDAY, NOV. 15

Boys Soccer:

Class 5A State Semifinals, TBA. Class 4A State Semifinals, TBA.

Girls Soccer:

Class 5A State Semifinals, TBA. Class 4A State Semifinals, TBA.

FRIDAY, NOV. 18

Football:

Class 5A State Quarterfinals, TBA. Class 4A State Quarterfinals, TBA. Class 1A State Quarterfinals, TBA.

SATURDAY, NOV. 19

Football:

Class 5A State Quarterfinals, TBA. Class 4A State Quarterfinals, TBA. Class 1A State Quarterfinals, TBA.

Boys Soccer:

Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA. Class 4A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA.

Girls Soccer:

Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA. Class 4A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA.

Cross Country:

Western Oregon at NCAA Division II National Championships, Spokane, Wash., TBA.

FRIDAY, NOV. 25

Football:

Class 5A State Semifinals, TBA. Class 4A State Semifinals, TBA. Class 1A State Semifinals, TBA.

SATURDAY, NOV. 26

Football:

Class 5A State Semifinals, TBA. Class 4A State Semifinals, TBA. Class 1A State Semifinals, TBA.

SATURDAY, DEC. 3

Football:

Class 5A Championship Game, TBA. Class 4A State Championship Game, TBA. Class 1A State Championship Game, TBA.

--

Schedules as of Aug. 26

Schedules Subject to Change

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Itemizer-Observer and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)