0

2014 Polk County Fall Sports Schedules

Dallas, Central, Falls City, Perrydale High Schools; Western Oregon University

THURSDAY, AUG. 28

Boys Soccer: Dallas at Century Jamboree, 10 a.m.

Girls Soccer: Dallas at Century Jamboree, 1 p.m.

FRIDAY, AUG. 29

Football: Dallas at Cascade Jamboree, 7 p.m.

Volleyball: Perrydale at Central Linn Jamboree, 2 p.m. Falls City at McKenzie Jamboree, 3 p.m.

Girls Soccer: Central at North Eugene, 7 p.m.

MONDAY, SEPT. 1

Volleyball: Concordia at Western Oregon (exhibition), 7 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 3

Volleyball: Delphian at Perrydale, 3 p.m. Western Oregon at Seattle Pacific (exhibition), 5 p.m. Portland Lutheran at Perrydale, 6 p.m.

THURSDAY, SEPT. 4

Volleyball: Western Oregon vs. Cal-State Los Angeles at Seattle, 4:30 p.m. Falls City at Country Christian, 5:30 p.m. Scappoose at Central, 6 p.m.

Boys Soccer: Central at Cottage Grove, 6:30 p.m.

Girls Soccer: Cottage Grove at Central, 6:30 p.m.

Cross-Country: Central at Darrel Deedon Cascade Invitational, Turner, 4:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 5

Football: Bend at Central, 7 p.m. Crater at Dallas, 7 p.m. Siletz Valley at Perrydale, 7 p.m. North Lake at Falls City, 7 p.m.

Volleyball: North Lake at Falls City, 5:30 p.m. Western Oregon vs. Cal Poly Pomona at Seattle, 5:30 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Creswell, 4:30 p.m.

SATURDAY, SEPT. 6

Football: Western Oregon at Portland State, 7:15 p.m.

Volleyball: Dallas at Madison Tournament, 8:30 a.m. Western Oregon vs. Chico State at Seattle, 1:30 p.m.

Women’s Soccer: Humboldt State at Western Oregon, 1 p.m.

Cross-Country: Dallas at The Ultimook Invitational, Tillamook, 2 p.m.

MONDAY, SEPT. 8

Girls Soccer: Blanchet at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 9

Volleyball: Falls City at C.S. Lewis, 5:30 p.m. Woodburn at Dallas, 6 p.m. Central at South Albany, 6 p.m. Santiam at Perrydale, 6 p.m. Western Oregon at Willamette, 7 p.m.

Boys Soccer: McNary at Central, 6:30 p.m.

Girls Soccer: Canby at Dallas, 4 p.m. Westside Christian at Western Mennonite/Perrydale, 4:30 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at BYU-Hawaii, 6 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 10

Cross-Country: Dallas, Central at Silver Falls Oktoberfest Invitational, Silver Falls State Park, TBA.

THURSDAY, SEPT. 11

Volleyball: Western Oregon vs. Chaminade at San Rafael, Calif., 2 p.m. Falls City at Jewell, 5:30 p.m. Dallas at Central, 6 p.m. Perrydale at Kennedy, 6 p.m.

Boys Soccer: Dallas at Sprague, TBA. Central at Aloha, 7:30 p.m.

Girls Soccer: Lakeridge at Dallas, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Amity, 4:15 p.m. Madison at Central, 7 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Hawaii Pacific, 6 p.m.

FRIDAY, SEPT. 12

Football: Central at Mountain View, 7 p.m. Dallas at Ashland, 7 p.m. Perrydale at Crow, 7 p.m. Mohawk at Falls City, 7 p.m.

Volleyball: Western Oregon vs. Academy of Art at San Rafael, Calif., 11 a.m. Western Oregon vs. Fresno Pacific at San Rafael, Calif., 4 p.m. Mohawk at Falls City, 5 p.m.

Cross-Country: Western Oregon Ash Creek Preserve Invitational, 5:15 p.m.

SATURDAY, SEPT. 13

Football: Western Oregon at Simon Fraser, 1 p.m.

Volleyball: Western Oregon vs. Dominican at San Rafael, Calif., 12:30 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Chaminade, 6:30 p.m.

Cross-Country: Dallas at South Salem Saxon Invitational, 10 a.m. Central at Molalla Invitational, 11 a.m.

MONDAY, SEPT. 15

Girls Soccer: Dayton at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 16

Volleyball: Veritas at Falls City, 5:30 p.m. Dallas at South Albany, 6 p.m. Central at Crescent Valley, 6 p.m. Western Mennonite at Perrydale, 6 p.m. Western Oregon at Montana State Billings, 6 p.m.

Boys Soccer: McNary at Dallas, 4 p.m. Century at Central, 6:30 p.m.

Girls Soccer: Central at McNary, 4 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 17

Girls Soccer: Catlin Gabel at Western Mennonite/Perrydale, 5 p.m.

Cross-Country: Dallas, Lebanon, South Albany at Woodburn, 4 p.m.

THURSDAY, SEPT. 18

Volleyball: Falls City at Willamette Valley Christian, 5:30 p.m. Corvallis at Dallas, 6 p.m. Lebanon at Central, 6 p.m. East Linn Christian at Perrydale, 6 p.m. Western Oregon at Seattle Pacific, 7 p.m.

Boys Soccer: St. Helens at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at St. Helens, 4 p.m. North Salem at Central, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Gervais, 4:15 p.m.

Women’s Soccer: Montana State Billings at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, SEPT. 19

Football: Central at South Albany, 7 p.m. Woodburn at Dallas, 7 p.m. Triad at Perrydale, 7 p.m. North Douglas at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 20

Football: Central Washington at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Central at Dallas Tournament, TBA. Perrydale at East Linn Christian Tournament, 8 a.m. Northwest Nazarene at Western Oregon, 7 p.m.

Women’s Soccer: Northwest Nazarene at Western Oregon, 11 a.m.

Cross-Country: Western Oregon at Sundodger Invitational, Seattle, 9 a.m. Dallas at Seaside Three-Course Challenge, 9:15 a.m. Central at Oregon City XC Invitational, 10 a.m.

MONDAY, SEPT. 22

Volleyball: Central Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Salem Academy, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 23

Volleyball: Crosshill Christian at Falls City, 5:30 p.m. Dallas at Crescent Valley, 5:30 p.m. Silverton at Central, 6 p.m. Perrydale at Regis, 6 p.m.

Boys Soccer: Central at Parkrose, 4 p.m. Dallas at Benson, 6 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Century, 5 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 24

Cross-Country: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Preview, Crystal Lake Park, Corvallis, 2:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 25

Volleyball: Livingstone Adventist at Falls City, 5:30 p.m. Lebanon at Dallas, 6 p.m. Central at Corvallis, 6 p.m. Central Linn at Perrydale, 6 p.m.

Boys Soccer: Barlow at Dallas, 4 p.m. Southridge at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Beaverton, 7:30 p.m. Central at Southridge, 7:30 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Simon Fraser, 5 p.m.

FRIDAY, SEPT. 26

Football: Dallas at Central, 7 p.m. Sherman at Perrydale, 7 p.m. Mapleton at Falls City, 7 p.m.

Volleyball: Damascus Christian at Perrydale, 3 p.m. Sherman at Perrydale, 6 p.m.

SATURDAY, SEPT. 27

Football: Western Oregon at Humboldt State, 6 p.m.

Volleyball: Saint Martin’s at Western Oregon, 7 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Western Washington, 4 p.m.

MONDAY, SEPT. 29

Boys Soccer: Dallas at Reynolds, 4 p.m.

Girls Soccer: Reynolds at Dallas, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Taft, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 30

Volleyball: Country Christian at Falls City, 5:30 p.m. Silverton at Dallas, 6 p.m. Central at Woodburn, 6 p.m. Perrydale at St. Paul, 6 p.m.

Boys Soccer: Sherwood at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 1

Boys Soccer: Dallas at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Central at Dallas, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 2

Volleyball: C.S. Lewis at Falls City, 5:30 p.m. Dallas at Woodburn, 6 p.m. South Albany at Central, 6 p.m. Perrydale at Santiam, 6 p.m. Western Oregon at Alaska Fairbanks, 8 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Blanchet, 4:15 p.m.

Women’s Soccer: Saint Martin’s at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, OCT. 3

Football: Central at Crescent Valley, 7 p.m. Dallas at South Albany, 7 p.m. Perrydale at Dufur, 7 p.m. Falls City at Siletz Valley, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 4

Football: Western Oregon at North Alabama, 4 p.m.

Volleyball: Dallas at North Salem Tournament, 8 a.m. Western Oregon at Alaska Anchorage, 8 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Central Washington, 11 a.m.

Cross-Country: Dallas, Central at Harrier Classic, Bryant Park, Albany, 9:30 a.m. Western Oregon at Charles Bowles Invitational, Bush Park, Salem, 9:30 a.m.

MONDAY, OCT. 6

Volleyball: Central at Dallas, 6 p.m. Kennedy at Perrydale, 6 p.m.

Girls Soccer: Amity at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 7

Volleyball: Jewell at Falls City, 5:30 p.m.

Boys Soccer: Woodburn at Dallas, 4 p.m. Central at South Albany, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Woodburn, 6 p.m. South Albany at Central, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 8

Volleyball: South Albany at Dallas, 6 p.m. Crescent Valley at Central, 6 p.m. Perrydale at Western Mennonite, 6 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Dayton, 4:15 p.m.

THURSDAY, OCT. 9

Football: Lebanon at Central, 7 p.m. Corvallis at Dallas, 7 p.m.

Volleyball: Falls City at Veritas, 5:30 p.m. Western Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Women’s Soccer: Western Washington at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, OCT. 10

Football: Perrydale vs. Elgin at Arlington, 2 p.m. Triangle Lake at Falls City, 7:30 p.m.

SATURDAY, OCT. 11

Football: Dixie State at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Simon Fraser at Western Oregon, 7 p.m.

Women’s Soccer: Simon Fraser at Western Oregon, 11 a.m.

Cross-Country: Western Oregon at Western Washington Invitational, 10 a.m. Dallas at George Fox Classic, Willamette Mission Park, Gervais, 11:30 a.m.

MONDAY, OCT. 13

Girls Soccer: Gervais at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 14

Volleyball: Willamette Valley Christian at Falls City, 5:30 p.m. Dallas at Corvallis, 6 p.m. Central at Lebanon, 6 p.m. Perrydale at East Linn Christian, 6 p.m.

Boys Soccer: Dallas at Crescent Valley, 6 p.m. Silverton at Central, 6:30 p.m.

Girls Soccer: Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. Central at Silverton, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 15

Cross-Country: Dallas, Corvallis, South Albany at Central, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 16

Volleyball: Falls City at Crosshill Christian, 5:30 p.m. Crescent Valley at Dallas, 6 p.m. Central at Silverton, 6 p.m. Regis at Perrydale, 6 p.m. Western Oregon at Central Washington, 7 p.m.

Boys Soccer: Lebanon at Dallas, 4 p.m. Central at Corvallis, 6 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Lebanon, 4 p.m. Corvallis at Central, 4 p.m. Salem Academy at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

Women’s Soccer: Central Washington at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, OCT. 17

Football: Silverton at Central, 7 p.m. Dallas at Crescent Valley, 7 p.m. Perrydale vs. TBA, TBA. Falls City at Alsea, 7 p.m.

Volleyball: Falls City at Alsea, 5 p.m.

SATURDAY, OCT. 18

Football: Western Oregon at Central Washington, 1 p.m.

Volleyball: Central at Philomath Tournament, 10 a.m. Western Oregon at Northwest Nazarene, 6 p.m.

Women’s Soccer: Seattle Pacific at Western Oregon, 1 p.m.

MONDAY, OCT. 20

Volleyball: Perrydale at Central Linn, 6 p.m.

TUESDAY, OCT. 21

Volleyball: Falls City at Livingstone Adventist, 5:30 p.m. Dallas at Lebanon, 6 p.m. Corvallis at Central, 6 p.m.

Boys Soccer: Central at Lebanon, 4:30 p.m. Dallas at Silverton, 6 p.m.

Girls Soccer: Silverton at Dallas, 4 p.m. Lebanon at Central, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 22

Volleyball: St. Paul at Perrydale, 6 p.m.

Cross-Country: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Crystal Lake Park, Corvallis, TBA.

THURSDAY, OCT. 23

Volleyball: Dallas at Silverton, 6 p.m. Woodburn at Central, 6 p.m.

Boys Soccer: Corvallis at Dallas, 4 p.m. Crescent Valley at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Central at Crescent Valley, 4 p.m. Taft at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m. Dallas at Corvallis, 6 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Northwest Nazarene, 12:30 p.m.

FRIDAY, OCT. 24

Football: Central at Corvallis, 7 p.m. Lebanon at Dallas, 7 p.m. Naselle (Wash.) at Perrydale, 7 p.m. Falls City at Yoncalla, 7 p.m.

Cross-Country: Western Oregon at Beaver Classic, Corvallis, 4 p.m.

SATURDAY, OCT. 25

Football: Simon Fraser at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Western Oregon at Saint Martin’s, 7 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Montana State Billings, noon.

TUESDAY, OCT. 28

Volleyball: Class 5A State Play-In Round, TBA.

Boys Soccer: South Albany at Dallas, 4 p.m. Woodburn at Central, 6 p.m.

Girls Soccer: Dallas at South Albany, 6 p.m. Central at Woodburn, 6 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 29

Volleyball: Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, OCT. 30

Volleyball: Alaska Anchorage at Western Oregon, 7 p.m.

Women’s Soccer: Western Oregon at Seattle Pacific, 7 p.m.

FRIDAY, OCT. 31

Football: Central at Woodburn, 7 p.m. Silverton at Dallas, 7 p.m. Perrydale vs. TBA, TBA. Falls City vs. TBA (league divisional crossover), 7 p.m.

SATURDAY, NOV. 1

Football: Western Oregon at Azusa Pacific, 6 p.m.

Volleyball: Alaska Fairbanks at Western Oregon, 7 p.m. Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 2A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Second Round, TBA.

Boys Soccer: Class 5A State Play-In Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Play-In Round, TBA.

Women’s Soccer: Western Oregon at Saint Martin’s, 2 p.m.

Cross-Country: Western Oregon at GNAC Championships, Monmouth, 9:45 a.m. Dallas, Central at Class 5A State Championships, Lane Community College, Eugene, 1:15 p.m.

TUESDAY, NOV. 4

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

WEDNESDAY, NOV. 5

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 6

Volleyball: Western Oregon at Simon Fraser, 7 p.m.

Women’s Soccer: GNAC Championships at Tukwila, Wash., TBA.

FRIDAY, NOV. 7

Football: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Volleyball: Class 5A State Championship Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 2A State Championship Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA. Class 1A State Championship Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA.

SATURDAY, NOV. 8

Football: Humboldt State at Western Oregon, 1 p.m. Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Volleyball: Class 5A State Championship Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 2A State Championship Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA. Class 1A State Championship Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA. Western Oregon at Western Washington, 7 p.m.

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Women’s Soccer: GNAC Championships at Tukwila, Wash., TBA.

TUESDAY, NOV. 11

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 13

Volleyball: Seattle Pacific at Western Oregon, 7 p.m.

FRIDAY, NOV. 14

Football: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

SATURDAY, NOV. 15

Football: Western Oregon at South Dakota School of Mines, noon. Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Volleyball: Montana State Billings at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer: Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA. Class 3A-2A-1A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA.

FRIDAY, NOV. 21

Football: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

SATURDAY, NOV. 22

Football: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Cross-Country: Western Oregon at NCAA Division II West Regional, Billings, Mont., 9:30 a.m.

SATURDAY, NOV. 29

Football: Class 5A State Championship, TBA. Class 1A State Championship, TBA.

SATURDAY, DEC. 6

Cross-Country: Western Oregon at NCAA Division II National Championships, Louisville, Ky., 7:30 a.m.

Schedules Subject to Change

All Times Pacific

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment

CLOSE X

Information from the Itemizer-Observer and our advertisers (Want to add your business to this to this feed?)