Wednesday, April 16, 2014

Covering Dallas, Monmouth, Independence, Falls City and surrounding areas since 1868

Polk County sports schedule

Complete listing of Polk County sports schedules

August 28, 2013

THURSDAY, AUG. 29

Volleyball: Central at Elmira, 6:45 p.m. Falls City at McKenzie Jamboree, TBA.

Boys Soccer: Dallas at Woodburn Jamboree, 10 a.m.

Girls Soccer: Dallas at Woodburn Jamboree, 10 a.m.

Cross-Country: Dallas at Bush Park XC Awards Night, 6 p.m.

FRIDAY, AUG. 30

Football: Perrydale vs. Sherman at Dufur, 4 p.m. Dallas at Glencoe (Hare Field, Hillsboro), 7 p.m. Central at La Salle, 7 p.m. Falls City at Triangle Lake, 7 p.m.

SATURDAY, AUG. 31

Volleyball: Perrydale at Dufur Classic Jamboree, 9 a.m.

MONDAY, SEPT. 2

Volleyball: Livingstone Adventist Academy at Falls City, TBA.

TUESDAY, SEPT. 3

Volleyball: C.S. Lewis at Falls City, 5:30 p.m.

Boys Soccer: Dallas at Aloha, 7:30 p.m.

THURSDAY, SEPT. 5

Volleyball: Western Oregon Invitational, 10 a.m. Falls City at Country Christian, 5:30 p.m. Crosshill Christian at Perrydale, 5:30 p.m. Central at Sweet Home, 7 p.m.

Boys Soccer: Central at Elmira, 4:30 p.m. Dallas at Oregon City, 7 p.m.

Girls Soccer: Franklin at Dallas, 4 p.m. Elmira at Central, 4 p.m.

Cross-Country: Central at Cascade Invitational, 4:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 6

Football: Central at Dallas, 7 p.m. Falls City at Mohawk, 7 p.m. Perrydale at Siletz Valley, 7 p.m.

Volleyball: Western Oregon Invitational, 10 a.m.

Women's Soccer: Trinity Lutheran at Western Oregon, 3 p.m.

SATURDAY, SEPT. 7

Football: Western Oregon at Eastern Washington, 4:05 p.m.

Volleyball: Central at Cascade Tournament, 8 a.m. Dallas at Madison Tournament, TBA. Western Oregon Invitational, 10 a.m.

Cross-Country: Dallas at Tillamook Invitational, TBA.

MONDAY, SEPT. 9

Volleyball: Falls City at Perrydale, 5:30 p.m.

Girls Soccer: Blanchet at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 10

Volleyball: Perrydale at Veritas, 5:30 p.m. Crescent Valley at Dallas, 6 p.m. Junction City at Central, 6:30 p.m. Falls City at Livingstone Adventist Academy, TBA.

Boys Soccer: Sweet Home at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Madison at Dallas, 4 p.m. Central at Sweet Home, 4 p.m.

Cross-Country: Central at Newport, 4 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 11

Volleyball: Willamette at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at San Francisco State, 4 p.m.

Cross-Country: Dallas at Silver Falls Oktoberfest Invitational, TBA.

THURSDAY, SEPT. 12

Volleyball: Central at Scappoose, 5:30 p.m. Falls City at Crosshill Christian, 5:30 p.m. Jewell at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at South Albany, 6 p.m.

Boys Soccer: Parkrose at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer: Amity at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m. Dallas at Beaverton, 7:30 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Dominican (Calif.), 4:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 13

Football: Dallas at Silverton, 7 p.m. Central at Sweet Home, 7 p.m. Crow at Falls City, 7 p.m. Dufur at Perrydale, 7 p.m.

Volleyball: Colorado School of Mines Invitational at Denver: Western Oregon vs. Colorado School of Mines, noon; Western Oregon vs. Tarleton State, 6:30 p.m. Damascus Christian, Dufur at Perrydale, 3 p.m.

Cross-Country: Western Oregon at Ash Creek Preserve Invitational, Monmouth TBA.

SATURDAY, SEPT. 14

Football: Western Oregon at Central Washington, 1 p.m.

Volleyball: Central at North Marion Tournament, 8 a.m. Dallas at South Eugene Tournament, TBA. Colorado School of Mines Invitational at Denver: Western Oregon vs. Texas Women's University, 9 a.m.; Western Oregon vs. Washburn, 3:30 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Holy Names (Calif.), 11 a.m.

Cross-Country: Central at Molalla Invitational, 11:30 a.m. Dallas at South Salem Saxon Invitational, 12:15 p.m.

MONDAY, SEPT. 16

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Dayton, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 17

Volleyball: Jewell at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at C.S. Lewis, 5:30 p.m. Dallas at West Albany, 6 p.m. Philomath at Central, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Gresham at Dallas, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Hillsboro, 5 p.m.

THURSDAY, SEPT. 19

Volleyball: Willamette Valley Christian, Oregon School for the Deaf at Falls City, 5:30 p.m. St. Paul at Perrydale, 5:30 p.m. Corvallis at Dallas, 6 p.m. Cascade at Central, 6:30 p.m. Central Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer: Yamhill-Carlton at Central, 4 p.m. Dallas at Roosevelt, 4:15 p.m.

Girls Soccer: Roosevelt at Dallas, 4 p.m. Central at Yamhill-Carlton, 4 p.m. Gervais at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Seattle Pacific, 7:30 p.m.

FRIDAY, SEPT. 20

Football: Falls City at North Lake, 2 p.m. South Albany at Dallas, 7 p.m. Scappoose at Central, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 21

Football: Dixie State at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Perrydale at East Linn Christian Tournament, TBA. Northwest Nazarene at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Central Washington, 11:30 a.m.

Cross-Country: Dallas at Seaside Three Course Challenge, TBA. Central at Oregon City Invitational, 10 a.m. Western Oregon at Erik Anderson Invitational, Spokane, Wash., TBA.

MONDAY, SEPT. 23

Volleyball: Falls City at Veritas, 5:30 p.m. Perrydale at Willamette Valley Christian, Oregon School for the Deaf, 5:30 p.m.

Girls Soccer: Santiam Christian at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, SEPT. 24

Volleyball: St. Paul at Falls City, 5:30 p.m. Country Christian at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at Woodburn, 6 p.m. Central at Taft, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Benson at Dallas, 4 p.m. Philomath at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Central at Philomath, 4 p.m. Dallas at Forest Grove, 7 p.m.

WEDNESDAY, SEPT. 25

Volleyball: Concordia at Western Oregon, 7 p.m.

Cross-Country: Dallas at Mid-Willamette Conference Preview, Waterloo Park, Lebanon, TBA.

THURSDAY, SEPT. 26

Volleyball: Falls City at C.S. Lewis, 5:30 p.m. Lebanon at Dallas, 6 p.m. Stayton at Central, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Cascade at Central, 4 p.m. Dallas at Milwaukie, 7:30 p.m.

Girls Soccer: Central at Cascade, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Creswell, 4:15 p.m. Dallas at Glencoe, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Western Washington, 3 p.m.

Cross-Country: Central at Harrier's Challenge, Cottage Grove, 4 p.m.

FRIDAY, SEPT. 27

Football: Crescent Valley at Dallas, 7 p.m. Philomath at Central, 7 p.m. Portland Lutheran at Falls City, 7 p.m. King's Way Christian (Wash.) at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, SEPT. 28

Football: Western Oregon at Simon Fraser, 12:30 p.m.

Volleyball: Western Oregon at Saint Martin's, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Simon Fraser, 5 p.m.

MONDAY, SEPT. 30

Girls Soccer: Jefferson at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 1

Volleyball: Veritas at Perrydale, 5:30 p.m. Dallas at Silverton, 6 p.m. Central at Newport, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Central at Taft, 4 p.m.

Girls Soccer: Taft at Central, 4 p.m.

THURSDAY, OCT. 3

Volleyball: Perrydale at Falls City, 5:30 p.m. Dallas at Crescent Valley, 6 p.m. Central at Philomath, 6:30 p.m. Western Oregon at Alaska Anchorage, 8 p.m.

Boys Soccer: Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. Stayton at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Crescent Valley, 4 p.m. Central at Stayton, 4 p.m. Blanchet at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

Women's Soccer: Northwest Nazarene at Western Oregon, 3:30 p.m.

FRIDAY, OCT. 4

Football: Dallas at Woodburn, 7 p.m. Cascade at Central, 7 p.m. Alsea at Falls City, 7 p.m. Jewell at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 5

Football: Azusa Pacific at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Dallas at North Salem Tournament, TBA. Central at Junction City Tournament, 8:30 a.m. Western Oregon at Alaska Fairbanks, 8 p.m.

Women's Soccer: Montana State Billings at Western Oregon, TBA.

Cross-Country: Western Oregon at Charles Bowles Willamette Invitational, Salem, 9:30 a.m. Dallas at Harrier Classic, Portland, 9:30 a.m. Central at Paul Meriman Invitational, Philomath, 1 p.m.

MONDAY, OCT. 7

Volleyball: Country Christian at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at Crosshill Christian, 5:30 p.m. South Albany at Dallas, 6 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Amity, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 8

Volleyball: Falls City, Oregon School for the Deaf at Willamette Valley Christian, 5:30 p.m. Perrydale at St. Paul, 5:30 p.m. Central at Cascade, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Dallas at West Albany, 4 p.m. Central at Newport, 4 p.m.

Girls Soccer: West Albany at Dallas, 4 p.m. Newport at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 9

Volleyball: West Albany at Dallas, 6 p.m.

Girls Soccer: Dayton at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

THURSDAY, OCT. 10

Football: Dallas at West Albany, 7 p.m. Central at Taft, 7 p.m. Falls City at Jewell, 7 p.m.

Volleyball: Simon Fraser at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Saint Martin's, TBA.

SATURDAY, OCT. 12

Football: Humboldt State at Western Oregon (homecoming), 1 p.m.

Volleyball: Western Washington at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Northwest Nazarene, noon.

Cross-Country: Western Oregon at Pacific Lutheran Invitational, Tacoma, Wash., 10 a.m. Dallas at Adidas Invitational, Fernhill Park, Portland, 11:30 a.m.

MONDAY, OCT. 14

Volleyball: Falls City at Jewell, 5:30 p.m. C.S. Lewis at Perrydale, 5:30 p.m.

Girls Soccer: Western Mennonite/Perrydale at Gervais, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 15

Volleyball: Crosshill Christian at Falls City, 5:30 p.m. Perrydale at Jewell, 5:30 p.m. Dallas at Corvallis, 6 p.m. Taft at Central, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Dallas at Woodburn, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

Girls Soccer: Woodburn at Dallas, 4 p.m. Philomath at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 16

Cross-Country: Central at Elmira Invitational, 3:30 p.m. Woodburn, Lebanon, Corvallis at Dallas, TBA.

THURSDAY, OCT. 17

Volleyball: Veritas at Falls City, 5:30 p.m. Willamette Valley Christian, Oregon School for the Deaf at Perrydale, 5:30 p.m. Woodburn at Dallas, 6 p.m. Central at Stayton, 6:30 p.m. Western Oregon at Seattle Pacific, 7 p.m.

Boys Soccer: Corvallis at Dallas, 4 p.m. Central at Cascade, 4 p.m.

Girls Soccer: Cascade at Central, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Santiam Christian, 4:15 p.m. Dallas at Corvallis, 6:30 p.m.

Women's Soccer: Simon Fraser at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, OCT. 18

Football: Corvallis at Dallas (homecoming), 7 p.m. Stayton at Central, 7 p.m. Perrydale at Falls City, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 19

Football: Western Oregon at Dixie State, 5 p.m.

Volleyball: Western Oregon at Montana State Billings, 6 p.m.

Women's Soccer: Western Washington at Western Oregon, 1:30 p.m.

Cross Country: Western Oregon at Beaver Classic, Corvallis, TBA.

MONDAY, SEPT. 21

Girls Soccer: Creswell at Western Mennonite/Perrydale, 4:15 p.m.

TUESDAY, OCT. 22

Volleyball: Falls City at St. Paul, 5:30 p.m. Perrydale at Country Christian, 5:30 p.m. Dallas at Lebanon, 6 p.m. Newport at Central, 6:30 p.m.

Boys Soccer: Lebanon at Dallas, 4 p.m. Taft at Central, 4 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Lebanon, 4 p.m. Central at Taft, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 23

Cross-Country: Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Waterloo Park, Lebanon, TBA.

THURSDAY, OCT. 24

Volleyball: Silverton at Dallas, 6 p.m.

Boys Soccer: Dallas at South Albany, 4 p.m. Central at Stayton, 4 p.m.

Girls Soccer: South Albany at Dallas, 4 p.m. Western Mennonite/Perrydale at Jefferson, 4:15 p.m. Stayton at Central, 6:15 p.m.

Women's Soccer: Central Washington at Western Oregon, 3 p.m.

FRIDAY, OCT. 25

Football: Lebanon at Dallas, 7 p.m. Central at Newport, 7 p.m. Falls City at St. Paul, 7 p.m. Alsea at Perrydale, 7 p.m.

SATURDAY, OCT. 26

Football: Simon Fraser at Western Oregon, 1 p.m.

Volleyball: Class 4A Play-In Round, TBA. Saint Martin's at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Seattle Pacific at Western Oregon, 3 p.m.

Cross-Country: Western Oregon at GNAC Championships, Monmouth, 10 a.m. Central at Oregon West Conference Championships, Newport, TBA.

TUESDAY, OCT. 29

Boys Soccer: Silverton at Dallas, 4 p.m. Newport at Central, 6 p.m.

Girls Soccer: Dallas at Silverton, 4 p.m. Central at Newport, 4 p.m.

WEDNESDAY, OCT. 30

Volleyball: Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, OCT. 31

Football: Oregon School for the Deaf at Falls City, 7 p.m.

Volleyball: Alaska Fairbanks at Western Oregon, 7 p.m.

Women's Soccer: Western Oregon at Montana State Billings, 3 p.m.

FRIDAY, NOV. 1

Football: Perrydale at St. Paul, 7 p.m. Class 5A Play-In Round, TBA. Class 4A Play-In Round, TBA.

Boys Soccer: Class 5A Play-In Round, TBA. Class 4A Play-In Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A Play-In Round, TBA. Class 4A Play-In Round, TBA.

SATURDAY, NOV. 2

Football: Western Oregon at Azusa Pacific, 6:30 p.m.

Volleyball: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Second Round, TBA. Alaska Anchorage at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer: Class 5A Play-In Round, TBA. Class 4A Play-In Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A Play-In Round, TBA. Class 4A Play-In Round, TBA.

Women's Soccer: Saint Martin's at Western Oregon, 1 p.m.

Cross-Country: Class 5A, 4A State Championships, Lane Community College, Eugene, TBA.

TUESDAY, NOV. 5

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 7

Volleyball: Western Oregon at Western Washington, 7 p.m.

FRIDAY, NOV. 8

Football: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Volleyball: Class 5A State Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 4A State Tournament, Lane Community College, Eugene, TBA. Class 1A State Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA.

SATURDAY, NOV. 9

Football: Central Washington at Western Oregon, 1 p.m. Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 1A State Playoffs, First Round, TBA.

Volleyball: Class 5A State Tournament, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 4A State Tournament, Lane Community College, Eugene, TBA. Class 1A State Tournament, Ridgeview High School, Redmond, TBA. Western Oregon at Simon Fraser, 7 p.m.

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Cross Country: Western Oregon at NCAA Division II West Regionals, Spokane, Wash., TBA.

TUESDAY, NOV. 12

Boys Soccer: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 3A-2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

THURSDAY, NOV. 14

Volleyball: Montana State Billings at Western Oregon, 7 p.m.

FRIDAY, NOV. 15

Football: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

SATURDAY, NOV. 16

Football: Western Oregon at Humboldt State, 1 p.m. Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Volleyball: Seattle Pacific at Western Oregon, 7 p.m.

Boys Soccer: Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA. Class 4A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA.

Girls Soccer: Class 5A State Championship, Hillsboro Stadium, TBA. Class 4A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA. Class 3A-2A-1A State Championship, Liberty High School, Hillsboro, TBA.

THURSDAY, NOV. 21

Volleyball: Western Oregon at Northwest Nazarene, 6 p.m.

FRIDAY, NOV. 22

Football: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

SATURDAY, NOV. 23

Football: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Volleyball: Western Oregon at Central Washington, 7 p.m.

Cross Country: Western Oregon at NCAA Division II National Championships, Spokane, Wash., TBA.

SATURDAY, NOV. 30

Football: Class 5A State Playoffs, Championship Game, Hillsboro Stadium, TBA. Class 4A State Playoffs, Championship Game, Hillsboro Stadium, TBA. Class 1A State Playoffs, Championship Game, Hillsboro Stadium, TBA.

--

Schedules Subject to Change

--

Schedules are as of Aug. 23. Weekly updated schedules are published every Wednesday in the Itemizer-Observer sports section.