CORVALLIS — Oregon State University announced the students who made honor roll for Fall term 2020. Here are the students from Polk County who made the list.

Dallas

Ian E. Baer, Senior, Biology; Sarah M. Baer, Freshman, General Engineering; Abigail R. Bliven, Senior, Animal Sciences; Ty W. Brewen, Junior, Mechanical Engineering; Bridger W. Cook, Senior, Energy Systems Engineering.

Lois E. Dalton, Senior, History; Cooper R. Dodge, Junior, Human Devel and Family Science; Richard B. Epperley Jr, Senior, Political Science; Madison E. Friesen, Freshman, University Exploratory Studies; Michael T. Friesen, Senior, Computer Science.

Jesse J. Gilbert, Senior, Forestry; Bradley R. Goodlett, Senior, Computer Science; Brianne N. Halin, Sophomore, Human Devel and Family Science; Annelise V. Hartinger, Senior, History; Leann A. Hultberg, Freshman, Biology.

Madelyn R. Kennedy, Sophomore, Chemistry; Hannah G. Locke, Junior, Kinesiology; Madison L. Lyons, Freshman, Business Administration; Rebecca L. Murray, Senior, History; Dakota Napierkowski, Junior, Sociology.

Jason R. Racine, Post Baccalaureate, Food Science and Technology; Cody D. Renfro, Freshman, Computer Science; Rebekah A. Rocak, Sophomore, Ethnic Studies; Jailene Rodriguez, Junior, Human Devel and Family Science; Megan K. Ronco, Senior, BioHealth Sciences.

Sheridan L. Rutland, Senior, Design & Innovation Management; Alyssa R. Schaecher, Senior, Agricultural Sciences; Natalia E. Schilling, Junior, Civil Engineering; Isaac S. Short, Junior, Chemical Engineering; Matthew P. Sleeper, Senior, Chemical Engineering.

Sarah J. Stolz, Senior, Accountancy; Tristan B. Thiel, Senior, Agricultural Sciences; Kelly H. Thomson, Senior, Sociology; Sarah A. Ussery, Junior, Sociology; Alexandra B. Watson, Senior, Kinesiology.

Zachary D. Watson, Junior, Mechanical Engineering; Rhand S. Wood, Sophomore, Biochemistry & Molecular Biolo.

Independence

Hannah G. Brown, Junior, Bioengineering; Andrew K. Byres, Senior, Finance; Martin A. Escoto, Junior, Computer Science; Moises I. Falcon, Freshman, General Engineering; Lauren A. Gallick, Sophomore, Business Administration.

Eduardo E. Gonzalez, Sophomore, Computer Science; Caitlin P. Henshaw, Sophomore, Graphic Design; Jose L. Herrera, Senior, Civil Engineering; Melanie A. Meador, Sophomore, Animal Sciences; Abigail L. Miller, Junior, Sociology.

Brandon C. Morgan, Freshman, Marketing; Kyle R. Paratore, Junior, Accountancy; Sebastian E. Perfecto, Freshman, Business Administration; Sean M. Stephenson, Freshman, General Engineering.

Monmouth

Jacob T. Alred, Junior, Chemical Engineering; Taylor R. Buccello, Junior, Biology; Miranda R. Campbell, Senior, Biology; Caleb T. Centanni, Senior, Music; Kimberly G. Dowe, Senior, Accountancy.

Michaela Eugster, Post Baccalaureate, Biology; Camden A. Freilinger, Junior, Biology; Clark T. Gallagher, Sophomore, Kinesiology; Alexandra E. Gregg, Senior, Geography & Geospatial Science; AnneMarie V. Hasbrook, Senior, Bioengineering.

Anna Law, Sophomore, Animal Sciences; David R. Leep, Freshman, General Engineering; Hazel R. Lydum, Freshman, Public Health; Sabrina L. Marter, Senior, Liberal Studies; Dayna C. Mulkey, Junior, Business Administration.

Sydney M. Nash, Freshman, General Engineering; Jacob L. North, Senior, Biochemistry and Biophysics; Samuel T. Oldham, Senior, Accountancy; Jessica Pico-Peron, Senior, Environmental Sciences; James H. Rand, Senior, Fisheries & Wildlife Sciences.

Mayra Trujillo, Junior, Marketing.

Salem

Kristina L. Aare, Senior, Fisheries & Wildlife Sciences; Austin D. Ailstock, Junior, Kinesiology; Jordan P. Arritola, Senior, Public Health; Jacob A. Bartholomew, Senior, Management; Ryan R. Baxter, Sophomore, Business Administration.

Alia I. Campbell, Senior, Art; Dustin Campbell, Senior, Zoology; Justin M. Chamness, Senior, Mechanical Engineering; Kaci B. Cheavtharn, Senior, Nutrition; Shelby D. Conway, Freshman, Human Devel and Family Science.

Veronica A. Cooke, Sophomore, General Engineering; Steven M. Copple, Junior, Biology; Ashlie C. Cowart, Senior, Horticulture; Alexis Crenshaw Sterling, Sophomore, Sociology; Noor S. Dhote, Junior, Biochemistry & Molecular Biolo.

Logan M. Divelbiss, Senior, Environmental Sciences; Emma D. Dunn, Junior, Psychology; Zach J. Elms, Sophomore, Computer Science; Michael D. Enck, Junior, Geography & Geospatial Science; Garrett C. Evans, Freshman, BioHealth Sciences.

Michael P. Fagan, Senior, Computer Science; Tyson P. Fairhurst, Sophomore, Computer Science; Quentin A. Francis, Senior, Chemical Engineering; Timothy A. Goloviznin, Freshman, General Engineering; Gauge M. Hartwell, Senior, Computer Science.

James H. Hathaway, Freshman, General Engineering; Minami Holman, Senior, Psychology; Kailee A. Horton, Junior, Kinesiology; Logan S. Johnson, Junior, Mechanical Engineering; Keaton A. Jones-Gratiot, Junior, Digital Communication Arts.

Samuel E. Kenyon, Senior, Business Administration; Samuel R. Kerr, Junior, Public Health; McKenzie R. Kress, Junior, BioHealth Sciences; Grace J. Layton, Senior, Psychology; Ryan E. Leopold, Junior, Physics.

Tanner R. Levenhagen, Senior, Psychology; Matthew G. Litwin, Sophomore, Mechanical Engineering; Brittany A. Lundy, Junior, Business Administration; Tania J. Marcelino, Senior, Accountancy; Marcianna G. Martin, Junior, Merchandising Management.

Alexander T. McArthur, Senior, Mechanical Engineering; Daniel C. Mcneely, Sophomore, University Exploratory Studies; Jordan P. Meulink, Sophomore, Business Administration; Haley Miles, Freshman, General Engineering; Alexandria S. Montgomery, Sophomore, Microbiology.

Nixxon A. Montgomery, Senior, Political Science; Madelyn R. Moore, Freshman, Business Administration; Zinn K. Morton, Junior, General Engineering; Telaney A. Newton, Senior, Public Health; Caileun H. Nguyen, Junior, Biology.

Dillon N. Nguyen, Sophomore, Computer Science; Amani J. Noor, Freshman, BioHealth Sciences; Kalena D. Norton, Senior, BioHealth Sciences; Reina N. Paez, Senior, Biochemistry & Molecular Biolo; Jordan W. Peterson, Sophomore, Computer Science.

Emma R. Pettit, Junior, Graphic Design; Madison L. Plaisted, Junior, Chemical Engineering; Jason R. Poe, Sophomore, Mechanical Engineering; Hannah M. Raschkes, Sophomore, Design & Innovation Management; Nicole D. Raschko, Freshman, University Exploratory Studies.

Ryan D. Rasmussen, Junior, Spanish; Gage M. Redding, Junior, Construction Engineering Mgt; Katie G. Sawtelle, Senior, Public Health; Hannah R. Sonnen, Sophomore, Women, Gender, and Sexuality; Connor C. Suderman, Senior, Mechanical Engineering.

Erik J. Swanson, Sophomore, Mechanical Engineering; Hannah S. Tallan, Freshman, Finance; Kyle R. Trevis, Senior, Elect & Computer Engineering; Ashley M. Van Winckel, Sophomore, Public Health; Hannah M. Vogt, Sophomore, Biology.

Makayla E. Whiteley, Freshman, Natural Resources; Elizabeth A. Zimbelman, Sophomore, Nutrition.

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.